Zasady hazardowe na Ukrainie. Jak wyglądają zakłady u naszych wschodnich sąsiadów?

ukraina

W Polsce sposób działania bukmacherów i ogólne funkcjonowanie hazardu zmieniło się po wejściu w życie ustawy hazardowej. Głównie powstała ona po to, aby państwo również coś miało z tego, że jego obywatele przeznaczają masę pieniędzy na zakłady. Nie będziemy jednak omawiać tutaj polskiego rynku, a zobaczymy, jak sprawy wyglądają w innych krajach. Na początku na celownik weźmiemy kogoś z naszych sąsiadów, by łatwiej było nam wyobrazić sobie faktyczny stan rzeczy. Niech będzie Ukraina. 

Zakaz hazardu na Ukrainie

W maju 2009 roku wybuchł pożar w hali hazardowej w Dniepropietrowsku. W trakcie tej tragedii zginęło dziewięciu ludzi i od tamtej pory hazard na Ukrainie jest nielegalny. Co ciekawe zakaz objął również internetową działalność kasyn. Rząd ukraiński uchwalił ustawę „O zakazie prowadzenia działalności hazardowej na Ukrainie”, czyli innymi słowy zakazał zwyczajnie hazardu w kraju, a także jakąkolwiek działalność z nim związaną. 

W efekcie hazard został usunięty z listy licencjonowanych działalności gospodarczych. Jak wygląda definicja hazardu na ukraińskiej ziemi według ich parlamentu? Hazardem jest każda gra wymagająca od gracza postawienia zakładu, który umożliwi mu otrzymanie nagrody i której wynik zależy częściowo lub całkowicie od przypadku. Zakłady bukmacherskie, kasyna online i automaty zostały jednym podpisem zmiecione z planszy. Jednak obywatele Ukrainy poznali także rodzaje działań nie uznawanych za hazard. Są to konkursy wymagające kreatywności, loterie, imprezy sportowe, bezpłatne losowania, akcje charytatywne lub promujące edukację.

Hazard na Ukrainie nielegalny

Co grozi za złamanie przepisów? Każdy kto organizuje jakiś rodzaj zakładów zostanie ukarany karą grzywny, a także zostanie mu zarekwirowany sprzęt do przeprowadzania zakładów razem z wszystkimi dochodami. Zostają one włączone do budżetu Ukrainy. Jednak zakaz swoją drogą, a pozbycie się z kraju hazardu, to inna sprawa. Jeszcze w tym samym roku odkryto kilkaset przypadków działalności hazardowej, przy czym odebranych zostało kilka tysięcy automatów do gier. Osoby odpowiedzialne otrzymały ponad 200 zarzutów, ale nie wyplewiło to hazardu. Przeniósł się on do tzw. podziemia. 

Dopiero w 2010 roku wyklarował się projekt ustawy, mówiący o zorganizowanych strefach hazardowych, które miałyby powstać. Właściwie byłyby to strefy podlegające pod jednego operatora, który działałby pod kontrolą państwa. Oprócz tego uzyskałby również prawo do udzielania licencji prywatnym organizatorom gier hazardowych i zakładów bukmacherskich. Pięć lat później w stolicy, czyli w Kijowie miał miejsce pierwszy kongres dotyczący gier na Ukrainie. Ważnym elementem ustawy było stworzenie Stref Gier, gdzie przemieszczone by były wszystkie gry hazardowe poza państwowymi loteriami pieniężnymi. Zastrzeżeniem było jednak, że takie punkty nie mogą być otwarte bliżej niż w odległości 500 metrów od placówek edukacyjnych i opieki zdrowotnej. Poza tym, żeby ubiegać się o licencję hazardową konieczny byłby wydatek pięciu milionów dolarów amerykańskich. Drugie tyle powinien posiadać podmiot chcący rozkręcić taki biznes. Droga impreza, zwłaszcza że licencja jest wydawana na siedem lat. Pozytywem jest to, że może być zapłacona w ratach w trakcie działalności. 

Gdzie grać na Ukrainie?

Dziś wśród ukraińskich bukmacherów nie ma wielkiego wyboru, ale jest kilku popularnych graczy na rynku. Zainteresowanie jest jednak ogromne, bo jedna trzecia ukraińskich  internautów, a więc ponad 5,5 miliona ludzi korzysta z serwisów bukmacherskich. Najpopularniejszym serwisem oferującym zakłady online jest Parimatch.com, który jest miesięcznie odwiedzany przez prawie 4,7 mln użytkowników sieci. Zaraz za nim uplasował się Favbet.com, odwiedzany co miesiąc przez ponad 3,2 mln internautów. Jak widać nie wszystkich odstraszyły wymogi licencyjne i na Ukrainie także możecie legalnie obstawiać. Sprawdźcie też inne kraje!

Podobne wpisy