Ustawa hazardowa w UK. Jakie regulacje branży hazardowej występują w UK?

ustawa hazardowa w uk

System prawa w UK znacznie różni się od tego, który obowiązuje w Polsce. W naszym kraju podstawą prawa jest konstytucja, a zaraz po niej najważniejsze są ustawy i ratyfikowane umowy międzynarodowe, a także rozporządzenia i akty prawa miejscowego. System prawa w Wielkiej Brytanii zwany jest common law, jest on oparty na wydawanych wyrokach sądowych, czyli precedensach. Prawo odwołuje się więc do wydanych w we wcześniejszych sprawach, wyrokach sądowych.

UK Gambling Commission 

Mimo obowiązującego w UK common law ustawodawstwo podjęło próbę regulacji hazardu w akcie prawnym. Aktem tym jest Ustawa o hazardzie i wyścigach (Gambling and Racing Control Act) pochodząca z 1999, ale od tego czasu zmieniana. Traktuje się ją jako odpowiednik naszej polskiej ustawy hazardowej z 2017 r. Powołana została także Komisja Hazardowa (UK Gambling Commission), której głównym celem jest regulacja gier w UK. Jest to największa komisja, jeżeli wziąć pod uwagę ilości osób tam pracujących. Zatrudnia się ich ponad 200. Komisja pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-17:00.

Od 2014 r.  według Amendments to the Gambling (Licensing and Advertising) Act wymaga się, by wszystkie firmy, prowadzące usługi hazardowe dla Brytyjczyków posiadały ważną licencję brytyjską.Co ciekawe, licencji od Gambling Commission wymaga się tylko od Anglików. W pozostałych miejscach, czyli Walii, Szkocji i Irlandii Północnej można stosować licencję innych krajów. Łatwo się więc domyślić, że powszechne stały się ucieczki na Gibraltar czy na Wyspę Man.

Podatki w UK

Ustawodawstwo w Wielkiej Brytanii, na wzór innych państwa, zdecydowało się przyjąć model opodatkowania branży hazardowej jedną stawka podatku, nazywaną GGR (Gross Gaming Revenue). Za podstawę opodatkowania w UK przyjmuje się przychód brutto z gier, obliczany poprzez zsumowanie wpłaconych przez graczy pieniędzy, pomniejszone o wypłacone im wygrane. Stawka podatku od zakładów wzajemnych wynosi w Wielkej Brytanii 15% co jest większą kwotą niż w Polsce, gdzie obowiązuje podatek 12%. Wysokość podatku od automatów w Wielkiej Brytanii wynosi od 5% do 25%, a loterie obowiązuje jednolity podatek wynoszący 12%.

Polityka bezpiecznej gry 

Według informacji pochodzących od Gambling Commission, w UK jest około 430 tys. osób uzależnionych od gier hazardowych, a około dwu milionów jest zagrożonych uzależnieniem. W odpowiedzi na te informacje pojawiły się banki, które oferują pomoc w przeciwdziałaniu uzależnieniom od hazardu poprzez odcięcie rachunków osób uzależnionych od gier hazardowych. Dzięki wprowadzeniu funkcji gambling block bank widzi podejmowaną próbę transakcji w firmach hazardowych, np. u bukmachera działającego online lub stacjonarnie i blokuje ją zanim pieniądze zostaną wypłacone z konta klienta. Ponadto nałożony jest także dzienny limit pobierania pieniędzy z ATM, by zniechęcić gracza do płacenia gotówką za zakłady bukmacherskie. W sprawie zwalczania uzależnień od hazardu banki współpracują z Gambling Commission.  

Ciekawostką jest, że od kwietnia br. bukmacherzy z UK nie mogą przyjmować od graczy depozytów z kart kredytowych za decyzją Gambling Commission (UKGC). Zakaz, który wszedł w życie dokładnie 14.04.2020 r. ma zastosowanie do wszystkich produktów hazardowych w internecie, poza losowymi grami loteryjnymi. Ma to być środek prewencyjny przed wykorzystywaniem uzależnień od hazardu przez firmy hazardowe.

Prawo hazardowe w UK 

UK Gambling Commission uważa się za jedną z najbardziej rygorystycznych jurysdykcji. Utrudniony jest zarówno proces przyznawania ale i przestrzegania zapisów licencyjnych. Tak samo negatywnie można wypowiedzieć się na temat podatków dla bukmacherów. Podatek od gier hazardowych w UK jest jeszcze wyższy niż w Polsce, co znaczy, że jest on jednym z najwyższych w ogóle. Takie prawo podatkowe sprawia, że szansę na prowadzenie biznesu mają tylko duże firmy hazardowe, ponieważ mniejsze nie udźwigną ciężar tak wysokich podatków. Co ciekawe, takie same firmy dopuszcza ustawa hazardowa w Hiszpanii i np. na Półwyspie Iberyjskim bez problemu zagramy Bet365 czy William Hillem.

Podobne wpisy