Ustawa Hazardowa w Polsce [2020]

polska

Ustawa hazardowa bardzo mocno zmieniły zasady gry na rynku bukmacherskim w Polsce. W tym wpisie postaramy się odpowiedzieć na pytania, czym jest ustawa hazardowa, co się zmieniło po wprowadzeniu nowych przepisów oraz dokonać oceny, jaki wpływ wywarła na bukmacherów w naszym kraju.

Czym jest ustawa hazardowa? 

Pierwsza ustawa hazardowa w Polsce powstała jeszcze w 1992 r. i była wielokrotnie nowelizowana. Ponieważ ustawa nadal nie była kompletna pod względem swoich postanowień, zadecydowano o przyjęciu nowego dokumentu, czyli „Ustawę z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”. Co do ustawy w takiej formie, jaką miała w 2009 r. również wielu miało zastrzeżenia. Ustawa w takiej formie zdelegalizowała zakłady bukmacherskie. Nowa ustawa wzbudziła wiele kontrowersji, co doprowadziło do kolejnej nowelizacji ustawy w 2016 r. Po jej uprawomocnieniu, czyli od dnia 1 kwietnia 2017 r. w Polsce obowiązuje ustawa hazardowa, która wywarła bardzo duży wpływ na kształt rynku bukmacherskiego w Polsce. Przede wszystkim od tego czasu polscy gracze zakładów bukmacherskich mogą legalnie obstawiać mecze przez Internet, jednak u ściśle określonych bukmacherów. 

Bukmacherzy a ustawa hazardowa 

Zakłady bukmacherskie były nielegalne dla typerów z Polski aż do momentu wprowadzenia nowelizacji ustawy hazardowej z 2017 r. Od tego roku na polskim rynku mogły prowadzić swoją działalność online i stacjonarnie tylko legalne firmy bukmacherskie. Zakłady bukmacherskie musiały się więc ubiegać o przyznanie specjalnej licencji na organizację zakładów wzajemnych od Ministerstwa Finansów. Można więc powiedzieć, że postanowienia ustawy hazardowej miały na celu wyeliminowanie wpływów z szarej strefy. Regulacje te zwiększyły również wpływy do Skarbu Państwa, a hazard w Polsce stał się legalny.

Kwestie podatku a ustawa hazardowa

Ustawa hazardowa reguluje kwestie podatkowe zakładów bukmacherskich. Podatnikiem podatku jest podmiot, który organizuje zakłady bukmacherskie i opłaca on podatek 12% od obrotu. Ustawa nie precyzuje jak w praktyce miałoby się realizować przepisy dot. podatków, dlatego bukmacherzy potrącają 12% od każdej wniesionej stawki, by opłacić podatek obrotowy. Drugim rodzajem podatku, który nie jest regulowany przez ustawę hazardową tylko przez ustawę o podatku dochodowym dla osób fizycznych jest 10% od wygranej w zakładach bukmacherskich dla osoby grającej. 

Szara strefa czyli nielegalne zakłady bukmacherskie 

Ustawa hazardowa określa kary dla graczy, którzy rejestrują się i grają u bukmacherów nielegalnych, czyli takich, którzy nie posiadają ważnej licencji na organizację zakładów wzajemnych przyznanej przez Ministra Finansów. Nałożona kara może obejmować 100% wygranych gracza, która nie jest pomniejszona o sumę stawek, które typer wpłacił na konto. Kodeks karny skarbowy ma zapis, że gracz który świadomie uczestniczy w nielegalnych grach hazardowych, podlega karze finansowej w wysokości maksymalnie 120 stawek dziennych. Jak widać, gra w nielegalnych zakładach bukmacherskich wiąże się z dużym ryzykiem dostania wysokich kar pieniężnych.

 Nielegalni bukmacherzy starają się ominąć zasady, publikując swoje strony pod nowymi, jeszcze niezablokowanymi adresami www. Pomimo wprowadzenia rygorystycznych przepisów z rynku nie zniknęli całkowicie. Chcemy jednak zauważyć, że zakłady bukmacherskie działające na granicy prawa miałyby większy problem z uzyskaniem licencji od Ministra Finansów, jeśli zdecydowaliby się o nią ubiegać, niż nowi bukmacherzy, którzy dopiero zaczynają swoją działalność. 

Ustawa hazardowa w Polsce – podsumowanie 

Ustawa hazardowa to podstawowy dokument prawny, który reguluje zasady funkcjonowania rynku bukmacherskiego i hazardowego w Polsce. Od momentu wejścia w życie zapisów ustawy hazardowej znacznie ograniczono szarą strefę w polskiej branży hazardowej. Ustawa miała również realny wpływ na to jak wyglądają usługi naziemne i online zakładów bukmacherskich. Legalne zakłady bukmacherskie muszą przestrzegać wszystkich zapisów ustawy hazardowej, dzięki czemu gracze mają zapewniony wyższy poziom bezpieczeństwa. Ustawa przewiduje również stosowne kary dla graczy biorących udział w nielegalnych zakładach wzajemnych, czy grach hazardowych.

Przeczytaj, czy nowy bukmacher Fuksiarz jest legalny? Jaki bonus powitalny Fuksiarz otrzymamy po rejestracji?