Zakłady bukmacherskie w Hiszpanii

hiszpania

Przychody brutto z gier hazardowych w Hiszpanii w roku 2016 wyniosły 323,5 mln €. Duży udział miały w tym gry online. To pokazuje, że hiszpańscy obywatele lubią gry hazardowe i chętnie korzystają z tego, co mają im do zaoferowania.

Ustawa hazardowa w Hiszpanii 

Zakaz hazardu został wprowadzony w 1924 roku. Zniesiono go dopiero w 1977 r. Hiszpańska ustawa hazardowa z dn. 28.05.2011 r. rozwiązała niepisane zasady hazardu i uregulowała je. Od momentu wprowadzenia ustawy można więc powiedzieć, że hazard online stał się legalny.  

Legalni bukmacherzy w Hiszpanii – różnice w przepisach hiszpańskich i polskich

Hiszpańskie przepisy dotyczące gier hazardowych 

Prawo hiszpańskie znacznie różni się od polskiego w kwestii regulacji gier hazardowych. W Hiszpanii liczą się nie tylko przepisy ustawy hazardowej, ale i normy regionalne. Właśnie dlatego, podmiot, który stara się założyć swoją działalność i w sposób legalny organizować zakłady bukmacherskie musi postarać się o stosowne zezwolenie ogólne oraz indywidualne. Co to oznacza? Istnieją trzy rodzaje licencji ogólnych: 

  • na zakłady wzajemne, 
  • na konkursy,
  • na inne gry.

Licencje ogólne wydawane są przez Generalną Dyrekcję ds. Regulacji Hazardu, w skrócie DGOJ, na 10 lat, indywidualne często są wydawane na 3 do 5 lat. Generalna Dyrekcja jest organem, który podlega Ministerstwu Finansów. Wymóg posiadania takich licencji dotyczy zarówno zakładów sportowych, automatów do gier oraz gier typu poker, ruletka, blackjack, czy bingo. 

Licencje na gry hazardowe w Polsce

W Polsce na działalność dotyczącą zakładów wzajemnych (czyli totalizatorów i bukmacherstwa) udziela się jednego rodzaju zezwolenia na 6 lat. Licencja przyznawana jest przez Ministra Finansów. Firma może wystąpić z prośbą o zezwolenie na przyjmowanie zakładów w punktach naziemnych oraz online.  

Nielegalni bukmacherzy w Hiszpanii 

Pozyskanie dwóch typów licencji na internetowe gry hazardowe na poziomie federalnym i regionalnym pozwala na organizowanie zakładów na terenie Hiszpanii. Na ten moment szacuje się, że ok. 50 operatorów posiada licencję na gry hazardowe online. Jak rozpoznać legalnych bukmacherów od nielegalnych? Głównym wymogiem, jaki musi spełnić bukmacher, jest nazwa domeny. Adres strony www bukmachera musi kończyć się na .es. Nielegalni bukmacherzy znajdują się w spisie rejestr zakazanych i są blokowane przez operatorów. 

Najlepsi legalni bukmacherzy w Hiszpanii 

Który bukmacher w Hiszpanii zasłużył sobie na miano najlepszego? Poniżej wymieniamy tych bukmacherów, którzy prowadzą działalność bukmacherską w pełni legalnie. Przez lata udało im się zdobyć uznanie, a nawet sympatię klientów zakładów. 

  • MARCA Apuestas, 
  • Codero,
  • Cbet Sports .

Zmiany prawne dotyczące reklam gier hazardowych

Na początku tego roku dużo mówiło się o zmianach w przepisach dotyczących reklamy hazardu. Miały być one dostosowane do przepisów regulujących działalność przemysłu tytoniowego, czyli np. we wszystkich komunikatach na temat gier hazardowych ma być dodany dopisek o tym, że mogą prowadzić do uzależnienia. Celem tychże zmian było zapobieganie negatywnym skutkom hazardu. Nowe przepisy miały dotknąć wszystkich głównych kanałów dystrybucji reklamy.
W czasie epidemii COVID-19 przyjęto regulacje, według których reklamowanie hazardu jest zabronione w godzinach 17:00 do 1:00. Przedtem można było promować i reklamować bukmacherów od 20:00 do 05:00, kiedy organizowane były sportowe rozgrywki. Przed pandemię koronawirusa najważniejsze sportowe wydarzenia były odwołane, co doprowadziło do tego, że zakłady bukmacherskie nie miały możliwości dotarcia do nowych klientów. Bukmacherzy nie mogą także prowadzić kampanii zachęcających do odbioru nagród, bonusów, promocji. Nie można również wykorzystywać sytuacji związanej z koronawirus i przedstawiać hazardu, jaki dobry sposób na zabicie nudy.