Ustawa hazardowa we Francji. U jakiego bukmachera obstawiać na rynku francuskim?

francja

Ustawa hazardowa we Francji ma kilka cech wspólnych z naszą. Przyjrzyjmy się temu, jakie prawo obowiązuje we Francji w przypadku hazardu i zakładów bukmacherskich. Z czym należy się liczyć i czy w ogóle granie jest legalne. Zakłady i hazard we Francji są pod nadzorem państwa, więc istnieje wiele regulacji, które mają wpływ na rozwój tego sektora gospodarki. Sprawdźmy, czym różni się ona od tej w kraju nad Wisłą.

Legalny hazard we Francji

Obecnie hazard jest we Francji legalny. Spora część kwestii hazardu została zawarta we francuskim kodeksie bezpieczeństwa wewnętrznego w maju 2012 roku. Poza tym odpowiednie zapisy można również znaleźć w ustawie finansowej, ustawie o hazardzie internetowym czy też w kodeksie podatkowym. Jeśli chodzi o oferowanie hazardu stacjonarnego, jest on nadzorowany przez francuskie MSW, które wydaje licencje na gry naziemne. W roku 1987 obniżono wiek minimalny uprawniający do grania w gry hazardowe z 21 lat do 18, a rok później zalegalizowano maszyny do gier. We Francji mamy do czynienia z dwoma organami, które odpowiadają za regulowanie hazardu i obydwa podlegają państwu. Są to PMU – odpowiedzialne za wyścigi konne oraz FDJ, które nadzoruje zakłady bukmacherskie i loterie. Prywatne firmy mogą ubiegać się o koncesję na zakłady bukmacherskie, pokera czy wyścigi. Państwo ma wyłączność w przypadku bingo i loterii.

Zakłady bukmacherskie we Francji

U siebie mamy podatek od zakładu i podatek od wysokiej wygranej. We Francji jest podobnie jeśli chodzi o zakłady bukmacherskie, jednak odrobinę się różni. Francuzi mają niższy podatek od wnoszonych zakładów, ponieważ wynosi od 5,3%. Nie ma podatku od wysokich wygranych, aczkolwiek obowiązuje 1,8% na składki ubezpieczenia społecznego. Mamy tu do czynienia z regulowanym rynkiem zakładów wzajemnych. To znaczy, że jeśli chcemy prowadzić działalność związaną z hazardem, potrzebujemy odpowiednich pozwoleń i koncesji. Usługi muszą wtedy być oferowane przez legalnych we Francji bukmacherów w wyznaczonych miejscach. Licencja jest wymagana w przypadku gier kasynowych, zakładów sportowych, a także wyścigów zwierząt (koni i psów).

Francuskie prawo hazardowe

Jeśli chodzi o gry internetowe, w 2010 roku we Francji powstał specjalny organ rządowy, który miał za nie odpowiadać. ARJEL zajmuje się regulacją gier online, wydawaniem licencji, a także przepisami związanymi z legalnymi i nielegalnymi stronami z hazardem. We Francji możemy obstawiać przez internet tylko określone dyscypliny i zdarzenia zatwierdzone przez ARJEL. Co jakiś czas lista sportów jest aktualizowana i rozszerzana po ustaleniach z władzami organizacji sportowych.

Gracze zakładów bukmacherskich i podatki

Zarówno u nas, jak i we Francji spotkamy się z podatkiem od gier, który został zatwierdzony przez rząd. Francuzi liczą go na podstawie obrotu, czyli sumy pieniędzy postawionej w zakładach. Ostatecznie odpowiedzialność za podatek ląduje na graczu, który przez określenie stawki wpływa na wysokość zwrotu i wygranej z zakładu. W Polsce pomniejszana jest stawka zakładu, zaś we Francji gracze otrzymują do dyspozycji niższe kursy.

Zalegalizowanie hazardu we Francji

Początkowo hazard online miał zostać zalegalizowany w 2005 roku. Wtedy pojawiły się pierwsze pomysły i badanie rynku we Francji. Zaczęły powoli klarować się pierwsze przepisy i treści ustaw. Prace nie były intensywne, ale stopniowo posuwały się do przodu. Hazard internetowy stał się legalny przez mundialem w Republice Południowej Afryki w 2010 roku. Utworzono wtedy ponad 1 200 000 kont na legalnych stronach bukmacherskich w ciągu miesiąca. Łącznie stawki przekroczyły 83 miliony euro, czyli dwukrotnie więcej niż rok wcześniej w podobnym okresie.