Ustawa hazardowa na Cyprze. Jak wyglądają tam zakłady bukmacherskie?

cypr

Cypr charakteryzuje się tym, że w naszym kraju postrzegany jest jako jeden z rajów podatkowych. Czy rzeczywiście tak jest? Legalnie możemy tam brać udział w zakładach sportowych, a także w loteriach. Z tym, że loterie są kontrolowane przez OPOP, czyli firmę podlegającą państwu. Wyłącznie zakłady bukmacherskie są organizowane przez prywatne spółki. Cypr należy jednak do grupy krajów, które nie zezwalają na prowadzenie kasyn stacjonarnych.

Ustawa hazardowa – Cypr

Ustawa hazardowa na Cyprze weszła w życie w lipcu 2012 roku. Zaktualizowała wcześniejsze zasady i wytyczne oraz wprowadziła nowe. Od tamtej pory tylko firmy posiadające licencję mają możliwość prowadzenia usług hazardowych. Jednocześnie cypryjski rząd wystosował listę nielegalnych operatorów, których domeny są zablokowane na Cyprze. Jedną z najbardziej znaczących zmian wprowadzonych przez ustawę o grach hazardowych było powołanie nowo utworzonego Krajowego Urzędu ds. Zakładów (NBA) jako organu nadzorującego całą działalność hazardową na Cyprze. NBA jest odpowiedzialna za rozpatrywanie wniosków, udzielanie licencji, audyt i nadzorowanie potencjalnych punktów bukmacherskich i operatorów zakładów online. Ministerstwo Finansów jest odpowiedzialne za ustawodawstwo i jego zmiany, rozporządzenia i dyrektywy.

Przepisy prawne obecnie zakazują kasyn online, pokera i zakładów na giełdzie, ale dopuszczają i regulują zakłady sportowe online. Ustawa o zakładach z 2012 roku reguluje zarówno stacjonarne, jak i internetowe zakłady sportowe. W obu przypadkach zakłady na wyścigi konne i wyścigi psów są zabronione.

Podatki na Cyprze

W hazardzie europejskim istnieją cztery sektory, które są opodatkowane. Zakłady bukmacherskie online, zakłady sportowe stacjonarne, wyścigi zwierząt oraz loterie. W wielu krajach mogą się one różnić, na przykład w Polsce mamy 12% podatek od gier i 10% podatku od wysokich wygranych (powyżej 2280 złotych). Z kolei 2.5% na wyścigi zwierząt, a hazard typu gry karciane i loterie podlegają jeszcze innym restrykcjom. Cypr ma tylko podatek od zakładów sportowych, bo reszta jest nielegalna. Tam wyliczany jest 10% podatek GGR, czyli Gross Gaming Revenue. Jest to podatek od zysku netto podmiotu hazardowego, innymi słowy – suma wpłat graczy minus suma wypłat daje podstawę do naliczenia podatku. Do tego dolicza się 3%.

Regulacje prawne na Cyprze

Ustawa o zakładach z 2012 r. Stanowi, że organem nadzorującym wszystkie czynności związane z hazardem i zakładami jest Krajowy Urząd ds. Zakładów (NBA), a wszyscy potencjalni operatorzy gier hazardowych, którzy chcą prowadzić i świadczyć usługi zakładów sportowych na Cyprze, muszą wystąpić do NBA o wydanie licencji. Firma starająca się o licencję musi mieścić się na Cyprze lub być spółką z lokalną firmą.

Licencje są wydawane na rok lub dwa lata i mogą być przedłużane na wniosek, pod warunkiem uzyskania zgody NBA. Takie regulacje mogą zaskoczyć obywateli UK, gdzie ustawa hazardowa i podatki pod tym względem się różnią. NBA może zawiesić lub cofnąć licencję w przypadku nieprzestrzegania wymaganych standardów.

Jeśli NBA lub policja otrzymają złożoną skargę dotyczącą przestępstwa na mocy ustawy o zakładach z 2012 r., Można bez uprzedzenia złożyć do sądu wniosek o zakazanie wszelkich nielegalnych działań hazardowych, w tym nielegalnych zakładów, a prowadzenie dowolnego lokalu może zostać zawieszone. Niezastosowanie się do takiego nakazu grozi karą do 300 000 euro i / lub 5 lat pozbawienia wolności.

Podobne wpisy